آغاز نمایشگاه فرش دستباف اصفهان با حضور گسترده فعالان صنعت فرش

بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان، روز یکشنبه، سوم اسفندماه با حضور مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، رئیس مرکز ملی فرش ایران و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف اصفهان، این رویداد هنری ـ تجاری که امسال رنگ و بوی کرونایی به خود گرفته، همگان را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ملزوم کرده تا در کنار گسترش فرصت‌ها و ظرفیت‌های استان، از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این آیین افتتاحیه با اعلام حمایت از برپایی نمایشگاه ها در اصفهان، گفت: با وجود شیوع کرونا نگرانی برای برپایی نمایشگاه های تخصصی در سراسر کشور نداریم و سعی می کنیم در سال ۱۴۰۰ با برنامه ای که ارائه کرده ایم، نمایشگاه های مختلف را اجرایی کنیم؛ از زمان آغاز فعالیتم در این مسئولیت، در نخستین اقدام، با برپایی جلساتی با مسئولان مربوطه ستاد ملی کرونا، توانستیم مجوز برپایی نمایشگاه ها را به صورت تخصصی دریافت کنیم.

حسن زمانی با اشاره به میزان خسارت بالای شیوع کرونا به صنعت نمایشگاهی کشور، تصریح کرد: هر متر مربع برپایی نمایشگاه، ۵.۷ نفر روز اشتغالزایی به همراه دارد و باید در نظر گرفت تعطیلی نمایشگاه ها به معنای از دست رفتن اشتغال در کشور است؛ با شروع نمایشگاه ۱۵۰ تا ۲۰۰ رشته شغلی فعال شده و حدود ۵۰ هزار اشتغال مستقیم و با احتساب اشتغال غیرمستقیم در مجموع بیش از ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می شود.

وی درخصوص نمایشگاه های سال آتی تاکید کرد: در سال آینده هیچ مشکلی برای برگزاری نمایشگاه ها نخواهیم داشت و با قرار گرفتن صنعت نمایشگاهی در زمره صنایع مطرح کشور، برای سال آینده حرف زیادی برای گفتن خواهیم داشت.

همچنین مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین‌المللی استان اصفهان در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در نمایشگاه حال حاضر تمام چرخه تولید فرش دستباف از جمله صادرات، فروش، طراحان، نقاشان و رنگرزی ها و بافندگان حضور دارند.

علی یارمحمدیان در خصوص تفاوت این نمایشگاه با سال های گذشته افزود: بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف در محل جدید نمایشگاه بین المللی اصفهان برگزار شده و بازدیدکنندگان از فضای مطلوب و آسایش دمایی به خصوص در شرایط کرونا بهره مند هستند.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط ویژه فعلی، خاطرنشان کرد: نمایشگاه ها با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از نرم‌افزار ماسک برگزار می شود، همچنین تنها بازدیدکنندگان تخصصی در نمایشگاه ها حضور دارند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز پس از بازدید از نمایشگاه با بیان اینکه نباید برای صنعت فرش آیه یاس بخوانیم، اظهار کرد: کارهای بزرگی در حوزه صنعت فرش انجام شده که مهمترین اقدام، این است که قالیبافان و مشاغل جانبی از جمله رنگرزان، رفوگران، طراحان و… می توانند با شماره گیری کد دستوری #۳۱۰۰۰*۶۶۵۵* برای دریافت کارت بیمه درمان، تکمیلی، عمر یا پکیج کامل بیمه ایران به عنوان حامی قالی ایران ثبت نام کنند.

فرحناز رافع از ارائه ۲۵ میلیون تومان تسهیلات توسط بانک قرض الحسنه مهر به قالیبافان خبر داد و افزود: ۵ میلیون تومان به مدت سه سال برای بیمه و ۲۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات اعتباری برای خرید مواد اولیه یا معیشت فعالان حوزه فرش تخصیص می یابد.

به گفته وی، از سال ۸۸ تا امروز بیمه جدیدی برای قالیبافان نداشتیم، اما امسال سهمیه ۴۶۰ هزار بیمه را از صندوق عشایر و روستایی دریافت کرده ایم و همچنین موضوعات درمان و تکمیلی از بیمه ایران گرفته شده است. تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر نام مورد تایید سازمان های استانی و اتحادیه ها تشکل های استانی قرار گرفته اند و آنها در مسیر صدور کارت بیمه هستند.

وی ادامه داد: برای پوشش ۱۰۰ درصدی قالیبافان اقدام کرده ایم و دو هفته دیگر نیز مهلت نام نویسی فعالان حوزه فرش در این سامانه تمدید شده تا علاقه مندان به دریافت بیمه درمان یا عشایر ثبت نام کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در خصوص قیمت تمام شده بالای فرش دستباف، اظهار کرد: هزینه تمام شده فرش دستباف ایرانی در فرش تجاری بالاست، اما تمهیداتی از قبیل کاهش تعرفه واردات ابریشم از ۲۶ به ۲۰ درصد را در نظر گرفته ایم، که به دنبال صفر شدن آن هستیم. رفع تعهد ارزی صادرکنندگان فرش به یک سال و معافیت مالیاتی برای حمایت از تولیدکنندگان و صادرات فرش دستباف از دیگر اقدامات برای کاهش هزینه های تولید فرش است.

رافع از شناسنامه دار شدن فرش های گران قیمت ایرانی به منظور حمایت از این سرمایه ملی و جلوگیری از خرید و فروش بدون سند خبر داد.

وی در پایان تاکید کرد: برای سال آینده برنامه صادراتی فرش دستباف ایرانی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار است که اگر وضعیت کرونا اجازه دهد با توجه به تمهیدات تحریک تقاضا، ایجاد خانه های فرش، تجارت الکترونیک و… آن را محقق خواهیم کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان از دیگر مهمانان ویژه نخستین روز نمایشگاه بود که در جمع خبرنگاران افزود: مشکل اساسی صنعت فرش این است که تعداد زیادی از قالیبافان بیمه نشده بودند که طی یک سال گذشته اقدامات خوبی برای بیمه آنها انجام شده است.

حسن قاضی عسگر تاکید کرد: در حوزه فرش و صنایع دستی، به جای ارزآوری، موضوع اشتغال در اولویت است، بنابراین به دنبال لغو دستورالعمل ارزی برای رقابت بافندگان فرش ایرانی با کشورهای دیگر هستیم.

وی ضمن اظهار تاسف از سلیقه یابی بسیار ضعیف در صنعت فرش خاطر نشان کرد : باید در کشورهای هدف، سلیقه ها شناسایی شود تا بر اساس نیاز بازار تولید فرش داشته باشیم و از این طریق توسعه صادرات صورت گیرد.

بر اساس این گزارش، این نمایشگاه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و علاقه‌مندان به بازدید از آن می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۱۹ روزهای سوم تا هشتم اسفندماه ۱۳۹۹ به محل دائمی برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان واقع در کمربندی شرق، روبروی منطقه روشن‌دشت مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *